روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول
۱۳۹۹ يکشنبه ۴ آبان
درباره روابط عمومیبرگشت به صفحه اصلیبرگشت به صفحه اصلی سایت دانشگاه
ارتباط صنعت و دانشگاه با واسطه‌گري دانشجو/ سراي نوآوري كشاورزي و زيست‌فناوري در انتظار تأييد است
مدير خدمات پژوهشي دانشگاه آزاد اسلامي واحد دزفول گفت: پروژه‌هاي دانشجويان شاغل در ارگان‌هاي صنعتي را طبق نياز صنعت تعريف مي‌كنيم تا به اين ترتيب مشكلات حوزه صنعت نيز برطرف ‌شود.
حيدري مقدم :  دانشگاه آزاد اسلامي واحد دزفول به‌دليل موقعيت استراتژيك جغرافيايي، ظرفيت‌هاي بالقوه‌ بسياري براي طرح‌هاي پژوهشي و تحقيقاتي دارد و اكنون با سه مركز تحقيقاتي در حال انجام پروژه‌هاي مختلف پژوهشي است. در دانشگاه آزاد اسلامي واحد دزفول سه مركز تحقيقاتي داريم كه شامل مركز تحقيقات مواد و انرژي، مركز تحقيقات باستان‌شناسي و گردشگري و مركز تحقيقات كشاورزي و محصولات سالم و ارگانيك است.

در اين مركز چند تيم‌ تحقيقاتي فعاليت مي‌كنند، تيمي در حوزه سنسورها، تيمي ديگر با مواد آرايشي و بهداشتي و چند تيم نيز روي دارو (كه بيشتر آنان در رشته مهندسي شيمي دارويي تحصيل كرده‌اند) و اتصال فلزات كار مي‌كنند.

سال گذشته 20 مقاله در مركز تحقيقات مواد و انرژي كه محصول كار تيم‌هاي تحقيقاتي بود به چاپ رسانديم.

توليد محصول ضدكرونايي با كيفيت بالا و قيمت پايين

برخي از اين پژوهش‌ها و تحقيقات به مرور به سمت تجاري‌سازي رفته و درآمدهايي ايجاد مي‌كنند، به‌ عنوان مثال با شيوع كرونا، توانستيم محلول ضدعفوني‌كننده توليد كنيم. با توجه به اينكه تلاش كرديم محصولي با كيفيت بالا و قيمت ارزان به بازار ارائه كنيم، سود خالص آن تقريباً 50 تا 60 ميليون تومان شد.

روزانه 4 هزار عدد ماسك توليد مي‌كنيم كه شخص خيّري در اين امر مشاركت داشت و ماسك‌ها را به‌صورت رايگان توزيع كرديم، از سوي ديگر ژل دستكش نامرئي طراحي كرديم كه طرح آن به سازمان مركزي رفته و اگر تأييد شود، مي‌توانيم در اين زمينه فعاليت داشته باشيم.

محصول ديگري كه در راستاي تحقق شعار جهش توليد در دزفول توليد مي‌شود، نانواكسيد روي بوده كه براي حذف آلاينده‌هاي آلي و رنگدانه‌ها از آب استفاده خواهد شد و فيلم آن نيز موجود است.

دستگاه كودپاش كوله‌اي نيز توليد كرده‌ايم كه در زمينه تجهيزات پزشكي كاربرد دارد. در زمينه برق و كامپيوتر نيز طرح برون‌دانشگاهي با بودجه 60 تا 70 ميليون توماني داريم.

تلاش براي پيوند دانشجويان با صنايع

از سوي ديگر تلاش كرده‌ايم دانشجويان را با صنايع مرتبط كنيم، به عنوان مثال با معرفي دو دانشجو به پتروشيمي مارون دو پروژه 8 ميليون توماني را آغاز كرده‌ايم تا بتوانيم توان و ظرفيت خودمان را به آنها ثابت كنيم.

در حال فعال‌سازي كاتاليست‌ها نيز هستيم تا بتوانيم آنها را دوباره فعال كنيم. كاتاليست‌ها در صنايع پس از يك دوره مسموم و سپس فعال مي‌شوند.

پروژه‌هايي هم در دست اجرا داريم؛ ازجمله در زمينه تعمير و جوان‌سازي پره‌هاي توربين با شركت مناطق نفت‌خيز جنوب كه در اين راستا هفت پروژه تعريف كرده‌ايم. در زمينه‌هاي مختلف پژوهشي امكانات و ظرفيت‌هاي دانشگاه فعال خواهد شد و دانشجويان دكتري كامپيوتر و برق در حال فعاليت‌ هستند.

حيدري‌مقدم: محصولات متنوعي توليد و طراحي كرده‌ايم؛ ازجمله ساخت برانكارد هوشمند. در زمينه توليد آرماتور كامپوزيتي نيز فعاليت‌هايي داشته‌ايم.

آرماتور كامپوزيتي محصولي است كه به‌صورت نيمه‌صنعتي فعاليت مي‌كند و به‌دنبال ايجاد يك خط صنعتي براي توليد آن نيز هستيم. چند مرتبه براي تصويب طرح اقدام كرده‌ايم و اگر بودجه‌ آن تأمين شود، اين كار را انجام مي‌دهيم.

يكي از همكاران محقق و پژوهشگرمان در پيچ و خم كارهاي اداري گرفتار شد و نتوانست كار را پيش ببرد و اعلام كرد كه كاملاً از مجموعه جدا مي‌شود و به‌صورت مستقل كار مي‌كند و اكنون براي نخستين‌بار كارخانه آرماتور كامپوزيتي را راه‌اندازي كرده است. آنچنان بوروكراسي در كشورمان افراد را دچار دردسر مي‌كند كه اكثراً نااميد مي‌شوند.

حيدري‌مقدم: در دانشگاه آزاد اسلامي واحد دزفول دو مجله داريم. نخست مجله «تحقيقات نوين در مهندسي برق» و دوم مجله «مكانيك تبديل انرژي». با توجه به اينكه توانسته‌ايم براي اين مجلات امتيازات بالاتري اخذ كنيم، به‌زودي به رتبه A خواهند پيوست.

پروپوزال سراي نوآوري در زمينه كشاورزي و زيست‌فناوري در انتظار تأييد

اين دو مجله را در ISI نمايه كرده‌ايم و دنبال آن هستيم كه آنها را به مجله علمي تبديل كنيم.

در تقسيم‌بندي قبلي، اين مجلات به‌صورت علمي-تخصصي، علمي-ترويجي يا علمي-پژوهشي بودند، اما وزارت علوم، تحقيقات و فناوري اعلام كرده كه فقط يك مدل مجله داريم و آن هم «مجله علمي» است.

حيدري‌مقدم: توسط يك نماينده مجلس، نماينده پژوهشگاه مواد و انرژي و نماينده معاون تحقيقات، فناوري و نوآوري دانشگاه آزاد اسلامي از واحد دزفول بازديدي انجام و پروپوزال سراي نوآوري درباره كشاورزي و زيست‌فناوري به آنها ارائه شد كه احتمالاً مورد تأييد قرار مي‌گيرد.

در حقيقت اين مقامات مسئول به استان خوزستان آمده بودند تا به‌عنوان پايلوت به عنوان نخستين مركز، سراي نوآوري نفت، گاز، انرژي و پتروشيمي را به ساير واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي اختصاص دهند.

فعاليت مدارس را به سماي دزفول سپرده‌ايم كه يكي از معاونت‌هاي دانشگاه آزاد اسلامي واحد دزفول و اكنون در حال كار روي مدارس مهارتي بوده و در اين راستا فعاليت‌هاي خوبي داشته‌ است.

حيدري‌مقدم: در اين راستا سامانه‌اي به نام «پايش آزاد» و «سامانه پژوهشيار» تعريف شده كه اكنون باهم ادغام شده‌اند. هر دانشجويي پروپوزال خود را تصويب كند در داخل نظام موضوعات موضوع خود را مشخص مي‌كند.

خوزستان يك استان بسيار صنعتي و با اينكه زندگي در اين استان دشوار است، اما از لحاظ برق، نفت و گاز و پتروشيمي اصطلاحاً يك استان غني است.

دانشجوياني كه در مقطع كارشناسي ارشد به دانشگاه‌هاي خوزستان مراجعه مي‌كنند، كارمندان شركت‌هاي صنعتي استان هستند، به‌‌عنوان مثال دانشجوي ما مدير تعميرات پتروشيمي مارون يا اروند است و در تلاش هستيم پروژه‌هاي اين افراد را با توجه به نياز شركت‌شان تعريف كنيم.

اين كار براي ما چند مزيت دارد. نخست اينكه پاي دانشگاه به آن كارخانه بازمي‌شود، به‌طوري‌كه با مراجعه به كارخانه يا شركت مشكلات پروژه را درمي‌يابيم.

دوم اينكه بسياري از دانشجويان كارشناسي ارشد در كارخانه‌ها مشغول به كار هستند، برخلاف برخي استان‌ها كه ممكن است اين اتفاق نيفتاده باشد.

فرض كنيد دانشجويي در نيروگاه، سد، پتروشيمي، پالايشگاه، شركت مناطق نفت‌خيز يا در شركت ملي حفاري مشغول به فعاليت است. از اين دانشجويان پروژه صنعتي اخذ و آنان را راهنمايي مي‌كنيم تا پروژه‌‌هايشان نهايي شود.

1399/06/30
/
تصویر روز
/
زمستان
/ /
/
ده خبـر پربازدیـد
/
جزئيات دسترسي به سامانه مديريت يكپارچه امور آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي (آموزشيار) اعلام شد
----------------------------------
تاريخ برگزاري امتحانات پايان ترم دانشگاه آزاد اسلامي واحد دزفول مشخص شد
----------------------------------
زمان برگزاري امتحانات دانشگاه آزاد اسلامي خوزستان به تعويق افتاد.
----------------------------------
راهنماي دانشجويان و استادان در كلاس مجازي
----------------------------------
برنامه زمان بندي ثبت نام و انتخاب واحد دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي در سامانه آموزشيار اعلام شد
----------------------------------
تشريح فرآيندهاي آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي دزفول در ايام كرونا
----------------------------------
جزئيات نحوه انجام امور اداري و آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي در دوره فاصله گذاري اجتماعي براي مقابله با ويروس كرونا
----------------------------------
دانشگاه آزاد اسلامي دزفول به توليد گياهان با روش كشت‌بافت ورود مي‌كند
----------------------------------
فرصت مجدد انتخاب واحد دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي آغاز ‌شد + جدول زمان‌بندي
----------------------------------
امكان دسترسي 24 ساعته به دروس ضبط شده كلاس مجازي/ به همراه راهنماي دانلود با گوشي
----------------------------------
/ /
//
تعداد بازدیدکنندگان امروز 20
تعداد بازدیدکنندگان دیروز 91
تعداد کل بازدیدکنندگان تا امروز 199809
تعداد کاربران بر خط 20
تعداد کاربران لاگین بر خط 1
جمعهپچسدیش
21.....
9876543
16151413121110
23222120191817
30292827262524
//
/
روابط عمومی
دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول
/
Powered by DorsaPortal